Homilie i Kazania niedzielne...

... to by było zbyt proste!!!
Więc trochę myśli - czasami niepozbieranych, niepoukładanych - dotyczących Liturgii Słowa najbliższej niedzieli. Umieszczając tutaj gotowe kazania, uznałbym innych za nieumiejących pisać i tworzyć.
Szanując i podziwiając wszystkich - zachęcam do zapoznania się z moimi przemyśleniami, bądź tekstami, które dla mnie były lub są inspiracją...
Google

poniedziałek, 19 maja 2008

Przed Bożym Ciałem....

Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki...
Kto spożywa będzie miał życie, kto nie spożywa nie będzie miał życia - będzie martwym.

Dzień bez pokarmu można przeżyć, gorzej byłoby przeżyć dwa, trzy, tydzień...

Bez pokarmu Ciała Chrystusa - możesz wegetować przez wiele lat, przez wiele lat możesz być martwy...
Spożywanie - to jedzenie - gryzienie, przełykanie, trawienie. To czynność, którą wykonujemy, aby mieć siły, aby podołać trudnościom w życiu i jemy po to, aby żyć.

Nie masz siły - spożywaj,
nie wiesz jak sobie poradzisz z kłopotami,
nie wiesz czy starczy ci sił - spożywaj
chcesz żyć w pełni - spożywaj.
chcesz w przyszłości żyć - tym bardziej spożywaj.
Spożywaj, abyś mógł uczynić słowo Boga - ciałem, rzeczywistością w swoim życiu.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Mam takie pytanie. Czy ksiądz podczas mszy może zamiast hostii użyć np. zwykłego chleba czy bułki. To samo dotyczy wina. Kiedyś słyszałem, że ksiądz może zamiast wina użyć soku. Czy to prawda??

x marcin pisze...

Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego zatwierdzone w 2003 roku:
"I. CHLEB I WINO DO SPRAWOWANIA EUCHARYSTII

319. Idąc za przykładem Chrystusa Pana, Kościół do sprawowania Uczty Pańskiej zawsze używał chleba i wina z wodą.

320. Chleb, którego używa się do sprawowania Eucharystii, powinien być czysto pszenny, świeżo wypieczony i niekwaszony, zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła łacińskiego.

321. Natura znaku domaga się tego, by materia służąca do sprawowania Eucharystii miała wygląd pokarmu. Wynika stąd, że chleb eucharystyczny, jakkolwiek niekwaszony i w formie tradycyjnej, powinien być tak przyrządzony, aby kapłan w czasie Mszy z ludem mógł rzeczywiście przełamać Hostię na kilka części i rozdzielić przynajmniej niektórym wiernym. Nie wyklucza się jednak małych hostii, gdy wymaga tego większa liczba przyjmujących Komunię świętą lub inne racje duszpasterskie. Czynność łamania chleba, która w okresie apostolskim dała nazwę Eucharystii, wyraźniej ujawni moc i wymowę znaku jedności wszystkich w jednym Chlebie. Będzie też znakiem miłości, ponieważ jeden Chleb dzieli się między braci.

322. Wino do celebrowania Eucharystii powinno być z owocu winnego krzewu (por. Łk 22,18), naturalne i czyste, to jest bez jakichkolwiek dodatków obcych substancji."

To chyba wystarczy jako odpowiedź na pytanie.